Web Yazılımı Nedir?

In: Web Yazılım

Bir amaç doğrusunda, gerekli olan işlevlerin belirli bir estetik çizgi içerisinde belli ilkeler tarafından yönlendirilmesi, düzenlenmesi işlemleridir. Bu işlemler uygulamaya dökülür ve tasarımlar yazılıma dönüşür. Bu işlemlerin tamamlanması ardından ortaya aktif ve kullanılabilir web siteleri çıkmaktadır. Web tasarımı uygulamaları ardından kişiler, kullanıcılar aradıkları sitelere erişebilmekte ve kullanabilmektedirler. Çok çeşitli web tasarım unsurları bulunmaktadır.

Bu unsurlara göre kişiler düzenlemelerini ve yönlendirmelerini gerçekleştirmektedirler. Belli ana hatlar çerçevesi içerisinde çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bu web tasarım unsurları olanaklarına göre kişiler istedikleri düzenlemelerini rahatlıkla yapabilmekte ve sitelerini aktif olarak oluşturabilmektedirler. Web tasarımı kullanıcıların görebildikleri kısımlardır.

Web Yazılımı Nedir?

Genel olarak internet kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biri, kullandıkları tarayıcılar ile çağırdıkları internet sitelerinin nasıl yapıldığıdır. Bir web yazılımı yapılırken gerekli olan tüm aşamalar sadece 2 başlık altında toplanır. Bu başlıklar kullanıcıların görebildiği ve göremediği kısımlardır. Bu başlıklara göre web siteleri şekillenmektedir. Bu iki başlık altında kişiler gerekli olan çalışmaları yerine getirdiklerinde web siteleri hazırlanmış olmaktadır. Ciddi bir denetim ve kontrol gerektiren uygulamalar sonrasında sağlıklı bir web sitesi hazırlanmış olur. Doğru içerikleri sunabilmek, görünümü ayarlayabilmek bu iki başlığa göredir. Bu iki başlık altında gerekli görülen, ihtiyaç duyulan işlemler yapılarak siteler oluşturulmaktadır. Sitelerin oluşturulması için bazı gerekli olan diller vardır. Site sahipleri bu diller vasıtası ile istedikleri ve ihtiyaç duydukları komutları rahatlıkla gerçekleştirebilmektedir.

Kullanıcıların Görebildiği Kısım

Kullanıcıların görebildikleri kısımlar web sitesinin tasarımı, logosu ve içeriğidir. Tüm kullanıcılar girdikleri siteler içerisinde sadece bu sayılan kısımları görebilmektedirler. Site içerisine yüklenen içerikler, görseller, menü, reklamlar, site logoları gibi tasarımlardır. Bir bina gibi düşünecek olursak, kullanıcılar sadece binanın dış tasarım kısmını görebilmektedirler. Binanın dış kısmını düzenlemek ve oluşturmak ise web tasarımı ile gerçekleştirilmektedir. Web tasarım adı altında kişiler sitelerinin dış cephesinin şekillenmesini sağlayarak, içerikleri doğru bir şekilde ziyaretçilerine aktarmayı amaçlarlar. Kullanıcıların göremedikleri kısımlara user interface adı da verilmektedir.

Kullanıcıların Göremedikleri Kısım

İşte bu kısım web tasarımdan çok daha zor olan, ciddi bir denetim gerektiren bir kısımdır. Bir kullanıcının siteyi daha iyi kullanabilmesi, rahat ve zorlanmadan site içerisinde gezebilmesi, güvenli olması gibi durumlarla ilgilenmektedir. Kullanıcılardan aldığı bilgiyi güvenli bir şekilde saklayabilmesi, aynı şekilde yer alan içerikleri kullanıcılarına güvenli bir şekilde sunabilmesi gibi çok çeşitli durumları denetleyen ve oluşturan kısımdır. Ciddi bir denetim ve kontrol gerektiren bu aşamada, dikkat oldukça önemlidir. Web tasarımı aşamalarından çok daha zordur. İnternet yaygın olarak kullanılmaya başlandığından itibaren bazı protokoller ile basit siteler oluşturulmaktaydı. Bu dönemlerde kullanıcıların bilgi girmeleri gerekmediği ya da daha e ticaret gibi işlemlerin yapılmadığı dönemlerdi. Bu dönemlerde yapılan siteler basit ve oldukça sade bir görünüme sahiplerdi. Ancak daha sonra e ticaret, banka gibi alanlarda gerekli gördüğünden güvenli bir alışveriş gerekmekteydi. Bu durumda site kullanıcılarına istenen bilgileri güvenli bir şekilde ulaştırmaya ve onlardan alınan bilgilerin güvenli bir şekilde korunmalarına ihtiyaç duyuldu. Bu aşamalarda da web yazılımları hayatımıza girmiştir.

HTML Web Yazılımı

Bu web yazılımı en basit olanı ve kullanımı diğerlerine oranla çok daha kolay olan bir web yazılımıdır. Yapılan işlemlerde kullanıcıların görmek istedikleri içerikleri hangi alanlarda görmeleri gerektiği ile ilgili olarak işlemler gerçekleştirilmektedir. Kullanıcılar istedikleri alanlarda istedikleri içerikleri görebilmektedirler. Ancak kullanıcıların site üzerinde herhangi bir ekleme ya da çıkarma yapması mümkün değildir. Bu yazılım dilinin genel amacı yazı, görsel ve videoları içeren bir sitenin tarayıcı yazılımı ile orantılı olarak, doğru yorumlanarak kullanıcılara sunulmasıdır. Sayfaların birbirlerine bağlanabilmesi, güvenli bir dolaşım sağlanabilmesi için gereken verileri sunmaktadır. Diğer yazılım dillerine göre çok daha basittir ve kullanımı diğer dillere göre çok daha kolaydır.

.NET, ASP, PHP, JS Web Yazılımları

Bu tür web yazılımı çeşitleri ise kişilerin oluşturdukları sayfalara çeşitli özellikler katmak içindir. Bu web yazılımları ile HTML ile getirilemeyen özellikler getirilmiş olunur. Bu duruma herhangi bir örnek verilmesi gerekirse, bir site sahibinin oluşturmuş olduğu sitede kullanıcıları ile iletişime geçmek istemesi, onlardan yorumlar almak istemesi ya da form doldurmalarını istemesi gibi durumlarda bu diller ile bu özellikleri için gerekli olan sayfaları ekleyebilmektedir. Normalde siteye herhangi bir ekleme yapamayan kullanıcıların bu sayede veri tabanına bilgi kaydetmeleri mümkün olabilmektedir.  ancak günümüzde internetin gelmiş olduğu noktada insanlar bankacılık işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilmekte, alışverişler yapmak, yemek siparişleri vermek gibi çok daha zorlu işlemleri halledebilmektedirler. Tüm bu işlemlerin yapılabilmesi için bu web yazılımları gerekmektedir. Bu noktalarda bilgiler ve kişilerin güvenlikleri önemli birer noktalar olduğundan dolayı bu diller gün geçtikçe gelişmiş ve çok daha komplike bir hale gelmiştir. Gün geçtikçe de çok daha gelişmekte ve değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web Sitemiz Güncelleme ve Bakım Aşamasındadır. Anlayışınız için teşekkürler.

Nasıl Yardım Edebiliriz?

Yaklaşan bir proje veya dijital kampanya için fikirleriniz mi var? Tam potansiyel dijital pazarlamanın uygulanmasıyla işinizi dönüştürmek mi istiyorsunuz?

Lütfen Formu Doldurun. En Kısa Sürede Sizinle İletişime Geçeceğiz.