Web Tasarımı Nedir?

In: Web Tasarım

Bir amaç doğrusunda, gerekli olan işlevlerin belirli bir estetik çizgi içerisinde belli ilkeler tarafından yönlendirilmesi, düzenlenmesi işlemleridir. Bu işlemler uygulamaya dökülür ve tasarımlar yazılıma dönüşür. Bu işlemlerin tamamlanması ardından ortaya aktif ve kullanılabilir web siteleri çıkmaktadır. Web tasarımı uygulamaları ardından kişiler, kullanıcılar aradıkları sitelere erişebilmekte ve kullanabilmektedirler. Çok çeşitli web tasarım unsurları bulunmaktadır.

Bu unsurlara göre kişiler düzenlemelerini ve yönlendirmelerini gerçekleştirmektedirler. Belli ana hatlar çerçevesi içerisinde çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bu web tasarım unsurları olanaklarına göre kişiler istedikleri düzenlemelerini rahatlıkla yapabilmekte ve sitelerini aktif olarak oluşturabilmektedirler. Web tasarımı kullanıcıların görebildikleri kısımlardır.

Web Tasarımı Unsurları Nelerdir?

Tasarımların her dallarında olduğu gibi web tasarımı içerisinde de kişilerin istedikleri düzenlemeleri gerçekleştirebilmeleri için belli ana hatlar mevcuttur. Bu ana hatlar oluşturularak gerekli olan çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Kaliteli bir çalışma için gerekli olan unsurlardır. Bu unsurlar dahilinde istenilen tasarımlar gerçekleştirilmektedir.

1- Site Düzeni

Kullanılacak olan grafikler ve metinler site içerisinde belirli bir düzen içerisinde yer almalıdır. Web siteleri için gerekli olan önemli özelliklerden biridir. Kullanıcılar bir site içerisinde aradıkları bilgileri çok kolay ve hızlı bir şekilde bulabilmelilerdir. Bunu sağlamak için de site içerisinde belirli bir düzen sağlamak gerekmektedir. Tasarıma dengeli, tutarlı ve bütünlüğü koruyan bir düzen gerekmektedir. Kullanıcılar işlerini hızlı bir şekilde halledebilmeli ve o düzen içerisinde işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilmelidir. Bu açılardan düzen web sitelerinin olmazsa olmaz unsurlarındandır.

2- Site İçi Renkler

Sitenin amacına, kullanıcıların amaçlarına göre değişiklikler gösterebilen bir unsurdur. Burada tamamıyla müşterilerin istekleri yönünde çalışmalar gerçekleştirilebilmektedir. Basit bir şekilde sadece siyah beyaz renkler kullanılabileceği gibi, amaçlara yönelik olarak, logolara yönelik olarak gerekli olan renklerin bütünlükleri sağlanır. Renkler ile birlikte kuruluşun, kişinin, markanın kişiliği ifade edilebilmektedir. Bu nedenle önem taşıyan bir noktadır. Kişiler tamamıyla bağımsız olarak web uyumlu renkleri de kullanabilirler.

3- Site Grafikleri

Bir web tasarımı için gerekli olan grafikler; logo, görsel, clipart, simgelerdir. Bu şekilde grafikler kullanılmaktadır. Kullanım kolaylıkları açısından bu unsurlar çok sıkışık şekilde olmamalı, içerikler ile uyumlu olmalıdır. Aynı zamanda sitenin açılış hızını etkilemeyecek düzeylerde boyutlarda olmalıdır. Görseller web sitenin içeriği ile doğrudan olarak uyumlu olmalıdır. Aynı zamanda doğru şekillerde konumlandırılmaktadır.

4- Site Fontları

Çeşitli yazı tipleri ile bir web sitenin tasarım kalitesi çok rahat bir şekilde arttırabilmektedir. Tasarım olarak yaygın olarak kabul edilen yazı fontlarını kullanmanız çok daha önemlidir. Çünkü çoğu web tarayıcıları web güvenli yazı tiplerini okunalı bir şekilde görüntüleyebilmektedir. Bu nedenle yaygınca kabul görülen fontları kullanmanız bu noktada önem teşkil etmektedir. Kabul gören grup içerisindeki fontlarla çalışmalar gerçekleştirilmelidir.

5-Site İçeriği

Sitenin vereceği mesajı direkt olarak ilgilendiren bir kısımdır. Okuyucuları şaşırtmak ve onlara istedikleri bilgileri vermek gerekmektedir. Bu şekilde kullanıcıların siteye sadık kalmaları ve düzenli olarak siteyi ziyaret etmeleri mümkün olabilir. Aynı zamanda site içerisinde geçirdikleri vakitlerin süresi bu şekilde artmaktadır. Kullanılacak olan yazılı metin her zaman için gerekli bilgileri içeren, faydalı metinler olmalıdır. İçeriğinde konu ile ilgili olarak anahtar kelimeler içermeli, arama motorları için metinler optimize edilmelidir. Aynı zamanda konuya göre uygun uzunluklarda olmalıdır.

Kullanıcılara Yönelik Web Tasarımı Oluşturmak

Son zamanlarda bir web sitesinin tasarımı yapılırken kullanıcılar ağırlık olarak düşünülmektedir. Kullanıcı dostu arayüzler ile istenilen site tasarımları gerçekleştirilebilmektedir. Web sitesi yapılırken aramalar, nasıl göz atıldığı gibi durumlar gözlemlenmeli ona uygun olarak hareket etmeye yardımcı çalışmalar gerçekleştirilmelidir. Uyumlu bir web sitesi, görüntülenme açısından sorun teşkil etmemektedir. Sayfanın doğru görüntülenmesi için her defasında da aynı performansı elde edebilmek için farklı tarayıcılardan doğru ve sorunsuz bir şekilde çalışabilecek bir web sitesi tasarlanmalıdır. Teknolojik ilerlemelerden yararlanarak taze, dinamik bweb sitesi sunulmalıdır. Hareket ve yenilikler için gerekli olan özgürlükler tanınmalıdır. Aynı zamanda kullanıcılar ile iletişimde kalmak, onlarında katılımını sağlamak gerekmektedir. Ziyaretçiler ile iletişimde kalmak onların siteye sadık olmalarını ve sürekli olarak ziyaret edebilmelerine olanak sağlamaktadır. E posta formları e bülten kayıtları bu durumlarda kullanıcılara sunulması gereken özellikler içerisinde yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web Sitemiz Güncelleme ve Bakım Aşamasındadır. Anlayışınız için teşekkürler.

Nasıl Yardım Edebiliriz?

Yaklaşan bir proje veya dijital kampanya için fikirleriniz mi var? Tam potansiyel dijital pazarlamanın uygulanmasıyla işinizi dönüştürmek mi istiyorsunuz?

Lütfen Formu Doldurun. En Kısa Sürede Sizinle İletişime Geçeceğiz.