Web Sitesi Dizaynı Nasıl Olmalıdır?

In: Web Tasarım

Bir web sitesinin amacı her zaman daha çok ziyaretçi çekerek içeriklerini satabilmesidir. Çok sayıda ziyaretçi Web sitesinin önemli bir gelir kaynağı olmasının yanında aynı zamanda Google’ın kaliteli içerikler yayınlayan sitelere oluşturduğu garantilerden de faydalanması için çok önemlidir. Bu sebeple yayınlanan içeriklerinin özgün olması, akıcı bir dille yayınlanması, Seo uyumlu kuralları bağlı olarak içerikler üretmesinin yanındaayrıca Web sitesinin dizaynı ve görselliği de çok önemlidir. Her türlü tarayıcıdan açılan Web siteleri daha çok ziyaretçi çekebildiği gibi aynı zamanda Google açısından da güven oluşturarak sitenin üst sıralarda yer almasını sağlar. Bu sayede siteye reklam verebilecek kuruluşlarda bulmanızı sağlayarak farklı açılardan gelir elde etmenizi sağlar.

Web Sitesi Dizaynı

Bir web sitesinin dizaynını oluşturacak en önemli unsur her türlü tarayıcıdan kolay bir şekilde açılmasını sağlamaktır. Bu açıdan bilgisayarlarda olduğu kadar cep telefonun programlarından da web sitesi dizaynı ayrı şekilde hem masaüstü hem de telefonlarla uyumlu bir şekilde düzenlenmelidir. Google’ın yanı sıra diğer arama motorlarında da sitenizin gösterebilmesi için dizaynı oldukça önemlidir. Sayfaya girildiği zaman kullanıcının aramak istediklerini kolay bir şekilde yönlendiren bir tasarım olmalıdır. En çok kullanılan web tarayıcıları ile uygun şekilde Dizayn edilen Siteler her zaman daha çok ziyaretçi alır. Bu sebeple web sitesi Dizayn ederken profesyonel bir yardım almanız gerekir.

Site İçi Yönlendirme

Aranılan herhangi bir içeriğin hızlı ve kolay bir şekilde bulunması ziyaretçilerin daha çok ilgisini çektiği için zaman kaybı yaşatacak giriş sayfası ve site tanıtımı gibi ön yüklemelerden kaçınmanız gerekiyor. Çünkü bu tip dizaynlar her tarayıcıda açılması farklı zaman aldığı gibi aynı zamanda ziyaretçinin aradığı içeriye bulması konusunda da zaman kaybettirdiği için giriş sayfası ve ön tanıtımı bulunan sitelerin ziyaretçi sayıları hızla düşüyor. Diğer yandan Web sitesinin içinde aranılan konunun veya aranılan içeriği hızlı bir şekilde yönlendirilmesini sağlayan site içi kolay yönlendirmelerin bulunması her zaman ziyaretçilerin işine yarayan tıklamalar olduğu için oldukça önemlidir. Site içi yönlendirmeler sayesinde ziyaretçi aradığı içeriğe daha kolay bir şekilde bulabildiği gibi aynı zamanda farklı kategorilerin yönlendirmeler sayesinde sıralanması halinde farklı ziyaretçiler içinde kolaylık sağlar.

Web Siteniz İçin İpuçları

Web sitenizi daha çok ziyaret edilir kılmak için öncelikle daha canlı renkler kullanarak dizayn etmeniz gerekir. Ancak dizaynı karmaşık renkler kullanılarak yapılmaması gerekir. Sade ama göze çarpan canlı renklerin kullanılması sitenizin akıllarda kalmasını sağlarken aynı zamanda göz yormayan bir dizayna sahip olması sayesinde site içinde daha çok vakit geçirmeyi ve içeriklerin daha fazla araştırılmasını sağlar. Bu sebeple web sitenizde dizaynın rengi, site içi yönlendirmeleri, kullanıcılara zaman kaybettirmeyecek giriş sayfasının olmaması, ziyaretçiye zaman kaybı yaşatacak reklamların olmaması daha çok ziyaretçi çekebilmeniz açısından önemlidir. Reklam site için önemli bir gelir kaynağı olsa da ziyaretlere zaman kaybı yaşatmayacak bir şekilde sitede yer alması gerekir. Aksi takdirde içeriğin önünü kapatan ve belirli bir zamanda olduktan sonra kapatılabilen reklamlar bulunduran sitelerin, ziyaretçiler tarafından can sıkıcı bulunduğu için daha az ziyaret edildiği bir gerçektir. Bu sebeple oldukça az reklama yer vermeye çalışmalısınız. Diğer yandan sitede aranılan içeriye geçmeyi engelleyecek çeşitli kullanıcı forumlarını bulunması da aynı şekilde ziyaretçiye zaman kaybettirecek veya bilgi güvenliği açısından tehdit oluşturacağı için ziyaretçiler tarafından hoş bulunmaz.

Web Dizaynında Resim Kullanılmalı Mı

Bir web sitesinin içerisinde ziyaretçiye aradığı bilgiyi bulmasını engellemeyecek ancak sitenin tanıtımını yapabilecek çeşitli logo ve görsellerinin olması site açısından yararlıdır. Çünkü bu logo ve görseller sayesinde sitenin akılda kalması daha kolay olur. Ancak içerikten çok resim bulunduran siteler kullanıcıların istedikleri bilgiye ulaşmasını engellediği için ziyaretçiler tarafından tercih edilmez. Konuyu anlatacak küçük ve konuyla bağlantılı birkaç resmin bulunması web sitesi dizaynında oldukça önemlidir. Resim ve görsellerin konu ile bağlantılı olarak ziyaretçilere sunulması sayesinde hem sitenin hem de konunun daha çok akılda kalması sağlandığı için küçük birkaç resim web sitelerini içeriğinde her zaman bulunması gerekir. Ancak bunların abartılması reklam gibi algılandığı gibi aynı zamanda sitenin kalitesini de bozabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web Sitemiz Güncelleme ve Bakım Aşamasındadır. Anlayışınız için teşekkürler.

Nasıl Yardım Edebiliriz?

Yaklaşan bir proje veya dijital kampanya için fikirleriniz mi var? Tam potansiyel dijital pazarlamanın uygulanmasıyla işinizi dönüştürmek mi istiyorsunuz?

Lütfen Formu Doldurun. En Kısa Sürede Sizinle İletişime Geçeceğiz.